Vishay/BCcomponents SFR2500004754FR500
SFR2500004754FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004754FR500
Brief Description
RES 4.75M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004754FR500.pdf
Availability of SFR2500004754FR500
QUANTITY
SFR2500004754FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004754FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004754FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004754FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004754FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004754FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004754FR500
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 GRN DIFF datasheet.pdf