Vishay/BCcomponents SFR2500004758FR500
SFR2500004758FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004758FR500
Brief Description
RES 4.75 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004758FR500.pdf
Availability of SFR2500004758FR500
QUANTITY
SFR2500004758FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004758FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004758FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004758FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004758FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004758FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004758FR500
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 3.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
C SH TII CLOSED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf