Vishay/BCcomponents SFR2500004759FR500
SFR2500004759FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004759FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004759FR500.pdf
Availability of SFR2500004759FR500
QUANTITY
SFR2500004759FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004759FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004759FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004759FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004759FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004759FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004759FR500
TRANS NPN 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.2W MONO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #16 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 8SON datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
BOOT FOR EN3 LARGE OD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf