Vishay/BCcomponents SFR2500004871FR500
SFR2500004871FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004871FR500
Brief Description
RES 4.87K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004871FR500.pdf
Availability of SFR2500004871FR500
QUANTITY
SFR2500004871FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004871FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004871FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004871FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004871FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004871FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004871FR500
AC/DC CNVRTR 5V 24V -12V 12V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Cage Clamp datasheet.pdf