Vishay/BCcomponents SFR2500004992FA500
SFR2500004992FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004992FA500
Brief Description
RES 49.9K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004992FA500.pdf
Availability of SFR2500004992FA500
QUANTITY
SFR2500004992FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004992FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004992FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004992FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004992FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004992FA500 Details Description
Related parts for SFR2500004992FA500
CONN SENSOR TERM BLOCK 3 LEVEL datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 237KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 43-86V 700MA datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf