Vishay/BCcomponents SFR2500004998FR500
SFR2500004998FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004998FR500
Brief Description
RES 4.99 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004998FR500.pdf
Availability of SFR2500004998FR500
QUANTITY
SFR2500004998FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004998FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004998FR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004998FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004998FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004998FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004998FR500
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM TIN 20-22AWG datasheet.pdf
IC USB SWITCH 42TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
25POS M R/A.318 LC FILTER datasheet.pdf