Vishay/BCcomponents SFR2500005100JR500
SFR2500005100JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005100JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005100JR500.pdf
Availability of SFR2500005100JR500
QUANTITY
SFR2500005100JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005100JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005100JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005100JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005100JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005100JR500 Details Description
Related parts for SFR2500005100JR500
SW SHORT LVR SPDT 7A TURRET 250V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 580MA 250 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 121.76MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 37POS datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
3M CABLE W/CONN FOR SF4-AH datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf