Vishay/BCcomponents SFR2500005102JR500
SFR2500005102JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005102JR500
Brief Description
RES 51K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005102JR500.pdf
Availability of SFR2500005102JR500
QUANTITY
SFR2500005102JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005102JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005102JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005102JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005102JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005102JR500 Details Description
Related parts for SFR2500005102JR500
IC REG LDO 2V 50MA 3SSIP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
JUNC BLOCK JUMP START STUD BLK datasheet.pdf
SMD-8 SSR DUAL 1 FORM B datasheet.pdf
MODULE W/O CONTACTS MALE 2POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf