Vishay/BCcomponents SFR2500005112FA500
SFR2500005112FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005112FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005112FA500.pdf
Availability of SFR2500005112FA500
QUANTITY
SFR2500005112FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005112FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005112FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005112FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005112FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005112FA500 Details Description
Related parts for SFR2500005112FA500
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 36POS 5.08MM BK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 460K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
BNC STRT CRMP JCK RG-59 75 OHM datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf