Vishay/BCcomponents SFR2500005113FA500
SFR2500005113FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005113FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005113FA500.pdf
Availability of SFR2500005113FA500
QUANTITY
SFR2500005113FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005113FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005113FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005113FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005113FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005113FA500 Details Description
Related parts for SFR2500005113FA500
IC USB HOST/PERIPH CNTRL 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 10% 1/3W 1206 datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 100MA 12.72 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 8" WIRE datasheet.pdf