Vishay/BCcomponents SFR2500005363FR500
SFR2500005363FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005363FR500
Brief Description
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005363FR500.pdf
Availability of SFR2500005363FR500
QUANTITY
SFR2500005363FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005363FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005363FR500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005363FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005363FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005363FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005363FR500
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8IN GATE EXPND MULTI 16TSSOP datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR ECONOSEAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP4 datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V AMBER datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 387V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
M801 6C 4#23 2#16 PIN PLUG THR datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf