Vishay/BCcomponents SFR2500005499FR500
SFR2500005499FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005499FR500
Brief Description
RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005499FR500.pdf
Availability of SFR2500005499FR500
QUANTITY
SFR2500005499FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005499FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005499FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005499FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005499FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005499FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005499FR500
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 10W datasheet.pdf
470 NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 39C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
470UF 6,3V 10X10X10MM 125C 1500H datasheet.pdf