Vishay/BCcomponents SFR2500005499FR500
SFR2500005499FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005499FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005499FR500.pdf
Availability of SFR2500005499FR500
QUANTITY
SFR2500005499FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005499FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005499FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005499FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005499FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005499FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005499FR500
CONN RCA JACK 3P R/A RED/GRN/BLU datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC R6 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ASSY FOR 0.635P BAY CONN. PLUG 1 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf