Vishay/BCcomponents SFR2500005601JA500
SFR2500005601JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005601JA500
Brief Description
RES 5.6K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005601JA500.pdf
Availability of SFR2500005601JA500
QUANTITY
SFR2500005601JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005601JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005601JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005601JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005601JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005601JA500 Details Description
Related parts for SFR2500005601JA500
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 115V datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 311NH 35A 0.42 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 53A 0.47 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS CONTACT INSERT datasheet.pdf