Vishay/BCcomponents SFR2500005603JA500
SFR2500005603JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005603JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005603JA500.pdf
Availability of SFR2500005603JA500
QUANTITY
SFR2500005603JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005603JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005603JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005603JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005603JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005603JA500 Details Description
Related parts for SFR2500005603JA500
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 700MA 55 MOHM datasheet.pdf
METRAL 1000 SIG HDR STR PF 5ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ACTUATOR FOR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X400MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf