Vishay/BCcomponents SFR2500005608JR500
SFR2500005608JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005608JR500
Brief Description
RES 5.6 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005608JR500.pdf
Availability of SFR2500005608JR500
QUANTITY
SFR2500005608JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005608JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005608JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005608JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005608JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005608JR500 Details Description
Related parts for SFR2500005608JR500
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG HDI 75POS 3ROW VERT datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 66.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf