Vishay/BCcomponents SFR2500005620FA500
SFR2500005620FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005620FA500
Brief Description
RES 562 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005620FA500.pdf
Availability of SFR2500005620FA500
QUANTITY
SFR2500005620FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005620FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005620FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005620FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005620FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005620FA500 Details Description
Related parts for SFR2500005620FA500
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE RF PIN 175V 100MA SOT23 datasheet.pdf
IC ISOMODEM 56KBPS 38-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf