Vishay/BCcomponents SFR2500005760FR500
SFR2500005760FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005760FR500
Brief Description
RES 576 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005760FR500.pdf
Availability of SFR2500005760FR500
QUANTITY
SFR2500005760FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005760FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005760FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005760FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005760FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005760FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005760FR500
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ANT 1920-2170MHZ 3DBI SMA FEMALE datasheet.pdf
RES 155K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HDMI MONITOR CABLE 50' datasheet.pdf
SWITCH SNAP PLUNG SPST .1A 6V datasheet.pdf
1800UF 200V 30X50MM 85C 2000H datasheet.pdf