Vishay/BCcomponents SFR2500005769FR500
SFR2500005769FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005769FR500
Brief Description
RES 57.6 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005769FR500.pdf
Availability of SFR2500005769FR500
QUANTITY
SFR2500005769FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005769FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005769FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005769FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005769FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005769FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005769FR500
JUMPER-H1501TR/A3049W/H1501TR 6" datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 100POS 1.27MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 300MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ CMOS SMD datasheet.pdf