Vishay/BCcomponents SFR2500006041FR500
SFR2500006041FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006041FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006041FR500.pdf
Availability of SFR2500006041FR500
QUANTITY
SFR2500006041FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006041FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006041FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006041FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006041FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006041FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006041FR500
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-MSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 7.26"L X 10.02"W datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 24" datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf