Vishay/BCcomponents SFR2500006044FA500
SFR2500006044FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006044FA500
Brief Description
RES 6.04M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006044FA500.pdf
Availability of SFR2500006044FA500
QUANTITY
SFR2500006044FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006044FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006044FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.04M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006044FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500006044FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006044FA500 Details Description
Related parts for SFR2500006044FA500
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 14.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf