Vishay/BCcomponents SFR2500006201FR500
SFR2500006201FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006201FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006201FR500.pdf
Availability of SFR2500006201FR500
QUANTITY
SFR2500006201FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006201FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006201FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006201FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006201FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006201FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006201FR500
IC ADC HS 8-BIT CMOS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf