Vishay/BCcomponents SFR2500006204JR500
SFR2500006204JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006204JR500
Brief Description
RES 6.2M OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006204JR500.pdf
Availability of SFR2500006204JR500
QUANTITY
SFR2500006204JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006204JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006204JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006204JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006204JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006204JR500 Details Description
Related parts for SFR2500006204JR500
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LED RED 5V PC MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf