Vishay/BCcomponents SFR2500006653FR500
SFR2500006653FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006653FR500
Brief Description
RES 665K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006653FR500.pdf
Availability of SFR2500006653FR500
QUANTITY
SFR2500006653FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006653FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006653FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006653FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006653FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006653FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006653FR500
LED GREEN 6V PNL MNT datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 16A IN LINE datasheet.pdf
MODULE EMULATION AS-AZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
26500 11C 10#16 1#2 S TH PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf