Vishay/BCcomponents SFR2500006801JR500
SFR2500006801JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006801JR500
Brief Description
RES 6.8K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006801JR500.pdf
Availability of SFR2500006801JR500
QUANTITY
SFR2500006801JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006801JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006801JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006801JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006801JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006801JR500 Details Description
Related parts for SFR2500006801JR500
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.094" datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf