Vishay/BCcomponents SFR2500006803FR500
SFR2500006803FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006803FR500
Brief Description
RES 680K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006803FR500.pdf
Availability of SFR2500006803FR500
QUANTITY
SFR2500006803FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006803FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006803FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006803FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006803FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006803FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006803FR500
IDC CABLE - MPD10K/MC10M/MPD10K datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 2.5NS 48TQFP datasheet.pdf
HG FOIL UNIPAK REENTERABLE ENCAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LGH-1 SGL. MOLDED END LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf