Vishay/BCcomponents SFR2500006982FR500
SFR2500006982FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006982FR500
Brief Description
RES 69.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006982FR500.pdf
Availability of SFR2500006982FR500
QUANTITY
SFR2500006982FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006982FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006982FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006982FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006982FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006982FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006982FR500
KIT THERMISTOR PTC 28PCS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD79X8 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 30AWG 20IN datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf