Vishay/BCcomponents SFR2500007152FR500
SFR2500007152FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007152FR500
Brief Description
RES 71.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007152FR500.pdf
Availability of SFR2500007152FR500
QUANTITY
SFR2500007152FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007152FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007152FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007152FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007152FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007152FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007152FR500
IC LINE TXRX M-LVDS 8CH 64-TSSOP datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET LDMOST PWRSO10 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf