Vishay/BCcomponents SFR2500007159FR500
SFR2500007159FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007159FR500
Brief Description
RES 71.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007159FR500.pdf
Availability of SFR2500007159FR500
QUANTITY
SFR2500007159FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007159FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007159FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007159FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007159FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007159FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007159FR500
IC MPU 16-BIT 5V 16MHZ 80-MQFP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 1X2 20SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS RA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf