Vishay/BCcomponents SFR2500007322FR500
SFR2500007322FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007322FR500
Brief Description
RES 73.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007322FR500.pdf
Availability of SFR2500007322FR500
QUANTITY
SFR2500007322FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007322FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007322FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007322FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007322FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007322FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007322FR500
FUSE GLASS 500MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/O STRN RELIEF datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf