Vishay/BCcomponents SFR2500007501FA500
SFR2500007501FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007501FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007501FA500.pdf
Availability of SFR2500007501FA500
QUANTITY
SFR2500007501FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007501FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007501FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007501FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500007501FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007501FA500 Details Description
Related parts for SFR2500007501FA500
PHOTODIODE BLUE 29.5MM SQ BUSS datasheet.pdf
CONN RETAINER CLIP 40POS SHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf