Vishay/BCcomponents SFR2500007501FA500
SFR2500007501FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007501FA500
Brief Description
RES 7.5K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007501FA500.pdf
Availability of SFR2500007501FA500
QUANTITY
SFR2500007501FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007501FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007501FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007501FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500007501FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007501FA500 Details Description
Related parts for SFR2500007501FA500
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 130MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf