Vishay/BCcomponents SFR2500007501JR500
SFR2500007501JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007501JR500
Brief Description
RES 7.5K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007501JR500.pdf
Availability of SFR2500007501JR500
QUANTITY
SFR2500007501JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007501JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007501JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007501JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007501JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007501JR500 Details Description
Related parts for SFR2500007501JR500
RES SMD 243K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HDR RA DR.100 GDP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf