Vishay/BCcomponents SFR2500007509JR500
SFR2500007509JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007509JR500
Brief Description
RES 75 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007509JR500.pdf
Availability of SFR2500007509JR500
QUANTITY
SFR2500007509JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007509JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007509JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007509JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007509JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007509JR500 Details Description
Related parts for SFR2500007509JR500
IDC CABLE-AKN60A/ AE60G / X datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 26AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG RED 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT23 datasheet.pdf