Vishay/BCcomponents SFR2500007871FR500
SFR2500007871FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007871FR500
Brief Description
RES 7.87K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007871FR500.pdf
Availability of SFR2500007871FR500
QUANTITY
SFR2500007871FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007871FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007871FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007871FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007871FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007871FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007871FR500
RES 39 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PK 2.4V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 217LFBGA datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf