Vishay/BCcomponents SFR2500007872FR500
SFR2500007872FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007872FR500
Brief Description
RES 78.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007872FR500.pdf
Availability of SFR2500007872FR500
QUANTITY
SFR2500007872FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007872FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007872FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007872FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007872FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007872FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007872FR500
RES 16K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SC88 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RESET TIMER 7.5SEC 6MICROPAK datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf