Vishay/BCcomponents SFR2500007873FR500
SFR2500007873FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007873FR500
Brief Description
RES 787K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007873FR500.pdf
Availability of SFR2500007873FR500
QUANTITY
SFR2500007873FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007873FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007873FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007873FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007873FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007873FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007873FR500
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS GOLD T/H datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40KSPS LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 2M 12-24V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DSUB 24C7 M PCR/A G50 75OHM datasheet.pdf
54009030 FUSE, 1.0 AMP, SB, 3A datasheet.pdf