Vishay/BCcomponents SFR2500009761FR500
SFR2500009761FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500009761FR500
Brief Description
RES 9.76K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500009761FR500.pdf
Availability of SFR2500009761FR500
QUANTITY
SFR2500009761FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500009761FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500009761FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500009761FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500009761FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500009761FR500 Details Description
Related parts for SFR2500009761FR500
IC DGTL IMAGEPROC 128LAMINATECSP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 28A SOT227B datasheet.pdf
3-AXIS COMPASS MODULE datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM RECESSED RED datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf