Vishay/BCcomponents SFR2500009762FR500
SFR2500009762FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500009762FR500
Brief Description
RES 97.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500009762FR500.pdf
Availability of SFR2500009762FR500
QUANTITY
SFR2500009762FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500009762FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500009762FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500009762FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500009762FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500009762FR500 Details Description
Related parts for SFR2500009762FR500
MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf