Vishay/BCcomponents SFR25H0001000JR500
SFR25H0001000JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001000JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001000JR500.pdf
Availability of SFR25H0001000JR500
QUANTITY
SFR25H0001000JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001000JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001000JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001000JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001000JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001000JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001000JR500
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM PW NPN NC datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
2200UF 400V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf