Vishay/BCcomponents SFR25H0001001JR500
SFR25H0001001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001001JR500
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001001JR500.pdf
Availability of SFR25H0001001JR500
QUANTITY
SFR25H0001001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001001JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001001JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001001JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001001JR500
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 750MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1M 16KX16 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
INFRARED WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf