Vishay/BCcomponents SFR25H0001003FR500
SFR25H0001003FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001003FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001003FR500.pdf
Availability of SFR25H0001003FR500
QUANTITY
SFR25H0001003FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001003FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001003FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001003FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001003FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001003FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001003FR500
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4A TO-252 datasheet.pdf
IC FIFO 64X36X2 20NS 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 32V 15 OHM 80C datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI 2MSPS 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf