Vishay/BCcomponents SFR25H0001003JR500
SFR25H0001003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001003JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001003JR500.pdf
Availability of SFR25H0001003JR500
QUANTITY
SFR25H0001003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001003JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001003JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001003JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001003JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001003JR500
FIXED IND 1.2UH 155MA 1.6 OHM datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
VENT KIT GRAY datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf