Vishay/BCcomponents SFR25H0001101JR500
SFR25H0001101JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001101JR500
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001101JR500.pdf
Availability of SFR25H0001101JR500
QUANTITY
SFR25H0001101JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001101JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001101JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001101JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001101JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001101JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001101JR500
CONN HEADER 35POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC 5/3.3V DUAL MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
1POS PLUG HOUS DYE IN RED datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf