Vishay/BCcomponents SFR25H0001108JA500
SFR25H0001108JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001108JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001108JA500.pdf
Availability of SFR25H0001108JA500
QUANTITY
SFR25H0001108JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001108JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001108JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001108JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001108JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001108JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001108JA500
IC VOICE REC/PLAY 150SEC 28-DIP datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
#20 PIN CONTACT CRIMP datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A FIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO-214AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf