Vishay/BCcomponents SFR25H0001182FR500
SFR25H0001182FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001182FR500
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001182FR500.pdf
Availability of SFR25H0001182FR500
QUANTITY
SFR25H0001182FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001182FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001182FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001182FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001182FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001182FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001182FR500
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RF EVAL FOR DNT90 900MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf