Vishay/BCcomponents SFR25H0001200FR500
SFR25H0001200FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001200FR500
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001200FR500.pdf
Availability of SFR25H0001200FR500
QUANTITY
SFR25H0001200FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001200FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001200FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001200FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001200FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001200FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001200FR500
CONN CABLE CLAMP SIZE 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 20V DO4 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 75OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf