Vishay/BCcomponents SFR25H0001200JR500
SFR25H0001200JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001200JR500
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001200JR500.pdf
Availability of SFR25H0001200JR500
QUANTITY
SFR25H0001200JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001200JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001200JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001200JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001200JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001200JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001200JR500
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP datasheet.pdf
BOARD DEV VIRTEX 5 FF665 datasheet.pdf
RES SMD 3.44KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.69"L X 6.81"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf