Vishay/BCcomponents SFR25H0001218FR500
SFR25H0001218FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001218FR500
Brief Description
RES 1.21 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001218FR500.pdf
Availability of SFR25H0001218FR500
QUANTITY
SFR25H0001218FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001218FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001218FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001218FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001218FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001218FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001218FR500
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT .635MM 104POS DUAL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
60712-27 CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 14.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf