Vishay/BCcomponents SFR25H0001300FR500
SFR25H0001300FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001300FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001300FR500.pdf
Availability of SFR25H0001300FR500
QUANTITY
SFR25H0001300FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001300FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001300FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001300FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001300FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001300FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001300FR500
50 PIN CHAMP LATCH RECEPT-BAIL datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 7" datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN PWR JACK 0.65X2.8MM SMT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 10A TO220AB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
COVER FOR DIST/SPLCR BLOCK 3POLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 300" datasheet.pdf